Takip Edin

Teknoloji

Elon Musk, Twitter’ı Satın Alarak Neyi Amaçlıyor?

Elon Musk'ın Twitter'ı Satın Alması

Twitter, 44 milyar Dolar gibi rekor bir fiyatla Elon Musk’a satıldı. Peki halka açık bir şirketin özelleştirilmesi sonrası Twitter, ne gibi değişikliklere sahne olacak? Elon Musk’ın “Twitter, olağanüstü bir potansiyele sahip. Ben onun kilidini açacağım.” sözleri bu değişim merakını daha da artırıyor. Musk, zaten daha önce Twitter için nelerin değişmesi gerektiğine dair birkaç ipucu vermişti bizlere.

  • Twitter’a Edit butonu özelliğinin gelmesini istemesi. Bir tweet attıktan sonra kısa bir süre için bile olsa onu düzenleme özelliği gelmeli ifadesini kullandı Elon Musk.
  • Daha uzun tweet’ler yazılabilmeli.
  • Botların sonu gelmeli.
  • Açık kaynaklı algoritma. Twitter’ın şu anki algoritmasının yanlılığı söz konusu ve Musk bu sorunun açık kaynaklı algoritmayla giderilebileceğini belirtiyor.
  • Twitter’ın faaliyet gösterdiği ülkelerin yasalarına uyması gerektiğine inanıyor ve kullanıcıların konuşmaları üzerinde düzenleme yapmaması gerektiğini belirtiyor.

Peki Elon Musk için Twitter, neden bu kadar önemli? Elon Musk’ın attığı tüm tweet’leri analiz eden bir dataset’e göre Musk Twitter’ı 2018’e kadar çok sık kullanmıyor. Analizde 2013 baharında Musk’ın aylık attığı tweet sayısı bir anda 100’ü geçiyor ve o dönem Tesla’nın hisseleri %40 değer kazanıyor. 2018’den itibaren aylık attığı tweet sayısı 300’ü geçiyor. Bu dataset, Musk için Twitter’ın ne derece önemli olduğunu açıkça ortaya koyuyor.

Aslına bakarsak Instagram, Facebook, Youtube, Twitter gibi platformlar, bu platformu kullanan insanların verilerini elinde tutuyor. Milyarlarca insanın sahip olduğu bu veriler, belki de hiçbir istihbarat örgütünün sahip olamayacağı genişliğe sahip. Elon Musk’ın, Neuralink projesi için de bu satın almayı gerçekleştirdiğini düşünüyorum. Her ne kadar bu proje unutulmuş gibi gözükse de tüm hızıyla devam ediyor ve bu projeyi geliştirip uygulamaya sokmanın en hızlı yollarından birisi de böyle büyük bir platformu tekeline geçirmek olsa gerek.

Peki Musk’ın bot hesapları kaldırması manipülasyonun önüne geçebilecek mi? Aslına bakarsak Musk, kullanıcıların oluşturamadığı sahte hesapları pek ala kendisi oluşturarak bu manipülasyonu kendi çıkarları doğrultusunda rahatlıkla kullanabilir. Çıkarları doğrultusunda kullanacağı manipülasyonlara örnek olarak coin cinsi paraların değerini belirlemesi, kendi şirketinin hisselerini geçici olarak düşürüp çıkarması gibi olaylar gösterilebilir. Musk’ın yapabileceği bu geniş olanakları gördüğümüzde Twitter’a verdiği paraya değdiğini rahatlıkla söyleyebilirim.

Devamını oku

Popüler

error: Content is protected !!