Takip Edin

Teknoloji

Hollanda Tarımda Neden Dünyanın En Başarılı Ülkesi

Hollanda tarımda neden dünyanın en başarılı ülkesi

Hollanda küçük bir yer ama dünyada tarım söz konusu olduğunda en başarılı ülke Hollanda’dır. Bu makalede Hollanda’nın neden dünyanın en iyi tarım ülkesi olduğu konusuna değineceğiz. Yapılan istatistiklere göre, 2050 yılında dünya nüfusu 10 milyarı aşacak. Küresel olarak nüfusun 2/3’ü şehirlerde yaşıyor ve bunlar tüketici durumda. Üretici olarak kalanların sayısı azalıyor. Yine başka bir istatistiğe göre dünyadaki her 9 kişiden biri açlık içinde kıvranıyor ve bu oran yükselecek. Bunun önüne geçmek için teknolojiden yardım alarak yeni tarım teknolojilerini geliştirmek gerekiyor. Hollanda bu ihtiyacı görebilen ülkelerin başında geliyor.

Yanlış Tarım Politikaları Verimli Arazilere Zarar Veriyor

Günümüzde Amazonlarda devasa ormanlar yakılarak hayvancılık için soya tarlaları oluşturuluyor. Güney İspanya’da haddinden fazla yapılan çilek üretimi, toprağın kullanılamaz hale gelmesine yol açıyor. Buna ek olarak baş gösteren su kıtlığı küresel bir problem haline gelmeye devam ediyor. Yanlış tarım politikaları yüzünden gezegenimizin verimli toprakları zarar görmeye başladı.

Hollanda ABD ye oranla yüz ölçümü bakımından 200 kat daha küçük bir alana sahip. Ama dünyanın en büyük 2. gıda ihracatçısı olarak istatistiklerde yerini koruyor.

Hollanda Hassas Uygulamalı Tarım Teknolojileri Kullanıyor

Hollanda teknolojiyi, yüksek verim almak için kullanıyor ama bunu yaparken doğaya zarar vermiyor. Hollanda, bir şeyin farkında; bu günkü gıda ürünlerine olan talep, 2050’ye kadar 2 katına çıkacak. Bu yüzden Hollanda Wageningen üniversitesinde yoğun tarım teknolojileri geliştirme çalışmaları var. Hollanda dünyayı besleme misyonunu üstlenmiş.

Hollanda için Gıda Kıtlığı Yok

Ülke, olası büyük bir küresel kıtlıkta kendi vatandaşlarını emniyet altına alma avantajının yanı sıra, gıda talep edecek ülkelerin en temel ihtiyacını karşılama misyonunu devam ettiriyor. Bu nedenle her gün Wageningen üniversitesinde yoğun tarım teknolojileri geliştiriliyor. Üniversitenin bir bölümünde yetiştirilen bitkilere, farklı renk ışınlar verilerek, büyümeleri inceleniyor. Nem rüzgar sıcaklık konsantrasyon faktörleri göz önüne alınarak, bitkilerin en iyi büyüme şartları araştırılıyor. Kısaca bitkilerin en iyi şekilde büyümesi için gereken şartları araştırıyorlar. Bitki büyümesi simülasyon ve bilgisayar yazılımları ile saniye saniye izleniyor.

Tüm şartlar değiştirilerek, en iyi koşullar tespit ediliyor. Sonraki aşama ise, tespit edilen en iyi şartları gerçek hayatta uygulamak ve daha çok verim elde edebilmek. Hollanda’da devasa seralar var. Ülkede sera teknolojilerini geliştirmek için, sadece bu alana yoğunlaşmış beyin gücü ve sermaye son hızla çalışmaya devam ediyor.

İç Mekanlarda Teknoloji Yardımı ile Seracılık

Bu çalışmaların içinde, doğanın belirsiz iklim şartlarına sırtı dayamak yerine, kontrollü iklim şartlarına sahip iç yapay ortamlar inşa ederek, tarımı bu alanlarda daha verimli kılmak var. Sıcaklığı ve suyu kontrollü olarak verebileceğiniz tarım ürünlerini yetiştirmek daha kolay. Hollanda bu alanda çalışıyor. Su gübre ve enerji kullanımını en aza indirip, ürün eldesini maksimum düzeye çekecek, gerçek sürdürülebilir sistemler geliştiriyorlar. Seraları, evden bilgisayarla ya da telefonla yazılım kullanarak, evden yönetecek sistemler geliştirerek, tarımda insan gücünü ve faktörünü en aza indiriyorlar. İnsan faktörü azalınca hata yapma ihtimali de azalıyor. Yapay zekalı sistemler, bizlere daha bol yiyecek vermek için kullanılıyor. Hollanda, tarım için gerekenden fazlasını değil, gerektiği kadarını vererek maksimum ürün almayı başaran bir ülke. Böylece su kaynaklarını enerjiyi ve gübreyi hoyratça kullanmadan, en iyi şekilde tarım yapmayı başarıyorlar. Seralarını sensörlerle donatarak, ısı ışık nem sıcaklık değerleri ile istedikleri gibi oynayarak, kendi atmosferlerini kendileri oluşturuyor.

Devamını oku

Popüler

error: Content is protected !!