Takip Edin

Sağlık

Ordu’da Hastalara Hakaret Eden Doktorlar

Ordu'da Hastalara Hakaret Eden Doktorlar

Hepimizin rahatsız olduğu şeyler olabilir ancak bu rahatsız olduğumuz şeylerin devam etmesi belli bir süre sonra bizleri isyan edecek boyuta sürükler. Tabi burada dayanma noktamız, hem içinde bulunduğumuz duruma hem de bizim vereceğimiz tepkiye göre değişebilir. Örneğin, Ordu’da görev yapan iki doktorumuzun içinde bulunduğu durum.

Bir doktorumuz Ordu’nun Gürgentepe ilçesinde görev yapıyor ve hastalarının toplumsal görevlerimizden biri olan temizlik konusuna dikkat etmemelerinden dolayı haklı olarak rahatsız oluyor. Doktor, bu tepkisini Twitter’dan paylaşıyor ancak öyle ifadeler kullanıyor ki haklıyken haksız duruma düşüyor. Bu rahatsız edici paylaşıma yine Ordu’nun bir ilçesi olan Gölköy’de görevli bir doktor da destek vererek sosyal medya kullanıcılarının tepkilerine sebep oluyor.

Bu doktorlarımızın hakkında işlem başlatılmış durumda. Bu güzel bir haber ancak bu işlem, ilçedeki sağlık çalışanlarının yaşadığı temizlik sorununu ortadan kaldıracak mı? Bu sorunu bu arkadaşlar, seviyesizce olsa da belirtmişler, bu da aslında diğer doktorların da doğal olarak bu temizlik sorunundan muzdarip olduğunu gösterir.

Evet bu iki doktorun hakkında işlem yapılması belki diğer doktorların bundan sonra sosyal medya hesaplarından olsun başka ortamlarda olsun daha dikkatli konuşmalarını sağlayacaktır. Peki hastaların temizlik ile alakalı dikkat etmesi gereken toplumsal görev, doktorlar hakkında yapılan işlemle beraber yerine getirilebilecek midir?

Şimdi bu doktor, hastanede diğer çalışanlarla bu durumu görüşüp durumdan sadece şikayet etmek yerine aynı zamanda bu soruna nasıl bir çözüm bulabiliriz diye iletişim kurmuş olsa bence en azından bir nebze de olsa temizlik sorununa bir çözüm olacaktır diye düşünüyorum. Zaten illa ki orada çalışanlar arasında Ordu’nun yerlileri de olacağından kendi halkının neden bu durumda olduğuyla alakalı bilgiyi de verecektir. Örneğin, arkadaşlar şu sıcak yaz aylarında vatandaş ekmek parası olan fındığa gidiyor, benim kardeşlerim de zaten çiftçi. Günlerinin neredeyse tamamının tarlada geçmesi, bu ayların biz sağlık çalışanları için sıkıntılı geçmesine sebep oluyor. Bu sorunu önleyebilmek için kapılara hastaları incitmeyecek şekilde yaşadığımız bu temizlik sorunuyla alakalı bir uyarı yazısı yazalım. Yine bu rahatsız edici durum devam ederse ilçede görevli cami görevlilerine durumu bildirip Cuma hutbesinde sorunumuzu cemaatle paylaşmalarını isteyelim. Zaten camide de “Lütfen halılara ıslak ayaklarınızla basmayınız!” gibi temizlik kurallarıyla alakalı yazılar yazıyor. Bizim yaşadığımız soruna en içten şekilde yardımcı olacak olan da bizle aynı sorunu yaşayan cami görevlileri olacaktır. Ayrıca ilçenin büyük bir kısmı Cuma günü camide toplanmış olacağından bu yaşanılan rahatsızlık ilçede kulaktan kulağa yayılarak sorunun hatırı sayılır ölçüde giderilmesine imkan sağlayacaktır.

Evet ne yazık ki doktorların üslubunun, sorun çözmesi gereken yerde sorun çıkaran bir duruma geldiği noktadayız. Doktorların kullandığı bu üslup, temizlik sorununa çözüm olmayacağı gibi üstüne belki de bu doktorların bugüne kadar vermiş oldukları bütün emeklerin boşa gitmesine sebep olacak çünkü bütün ilçe kendilerine muhtemelen bu üsluplarından dolayı cephe almış olacak.

Bu durumdan aslında hepimiz meslek hayatımızda ders çıkarmalıyız. İletişim, sorunu çözeceği gibi sorunu çok daha ileri boyutlara da taşıyabilir.

Devamını oku

Popüler

error: Content is protected !!